Inwestowanie w sztukę - jak zacząć i czym się kierować?

Inwestowanie w młodą sztukę może być ekscytującym i satysfakcjonującym doświadczeniem, ale wymaga pewnego przygotowania przed podjęciem decyzji. Jak się do tego przygotować będzie można dowiedzieć się między innymi podczas „Spotkań ze sztuką” – cyklu wernisaży i aukcji polskich artystów, które w tym roku będą organizowane w warszawskim hotelu Bellotto wraz z partnerską PRAGALERIĄ.

 

Jednym z głównych powodów, dla których sztuka jest dobrą inwestycją, jest fakt, że utrzymuje ona swoją wartość bez względu na wydarzenia zewnętrzne, a więc ma tendencję do stałego wzrostu
w miarę upływu lat.

A w sztukę inwestować warto, bo jak wynika z raportu Art Basel i UBS Global Art Market z 2022 r., światowa sprzedaż dzieł sztuki osiągnęła 2 lata temu ponad 65 miliardów dolarów i ciągle rośnie. Należy też wspomnieć o zmianie, jaką na rynku dzieł sztuki spowodowała pandemia COVID. Dwa czołowe domy aukcyjne odnotowały wzrost popularności aukcji online. Sotheby’s o 413%, a Christie’s o 120%. Wraz z przesunięciem się rynku do sieci zmieniła się struktura wiekowa nabywców. Obecnie najszybciej rosnącą grupą kolekcjonerów sztuki są osoby poniżej 40 roku życia.

Zdobywaj wiedzę na temat sztuki

Zanim zaczniesz inwestować w sztukę, warto poszerzyć swoją wiedzę o rynku sztuki i rodzajach dzieł sztuki, w które chcesz zainwestować. Z pomocą przyjdą tu książki, artykuły lub internetowe źródła informacji, takie jak portale sztuki.

Znajdź wiarygodnego doradcę

Jeśli nie masz doświadczenia w inwestowaniu w sztukę, warto skorzystać z pomocy doradcy, który pomoże Ci dokonać wyboru odpowiedniego dzieła i udzieli rad dotyczących rynku sztuki. Szukaj doradców z dobrymi referencjami i doświadczeniem. Gdzie ich znaleźć? W galeriach sztuki czy podczas wernisaży organizowanych w Twoim mieście. W warszawskim hotelu Bellotto organizowane są na przykład „Spotkania ze sztuką”. To cykliczne wernisaże podczas których prezentowane są dzieła młodych artystów. Partnerem merytorycznym jest Pragaleria. Podczas wernisaży nie tylko można poznać osobiście artystów, porozmawiać z ekspertem na temat budowania własnej kolekcji dzieł oraz oczywiście kupić obraz lub inne dzieło.

Zdecyduj się na rodzaj sztuki

Możesz zdecydować się na inwestowanie w malarstwo, rzeźbę, grafikę lub inne rodzaje sztuki. Ważne jest, aby wybrać dzieła sztuki, które Cię interesują, a nie tylko te, które wydają się obiecujące pod względem inwestycyjnym.

Szukaj młodych, perspektywicznych artystów

Jeśli chcesz inwestować w młodą sztukę, warto szukać artystów, którzy są na początku swojej kariery, ale mają duży potencjał i już zdobyli uznanie w środowisku sztuki.

Weź pod uwagę reputację artysty i galerii

Przed zakupem dzieła sztuki sprawdź reputację artysty i galerii, która go reprezentuje. Szukaj informacji o wystawach, nagrodach i recenzjach, które artysta otrzymał, a także o doświadczeniu i reputacji galerii.

Ustal budżet i długość inwestycji

Zanim zainwestujesz w sztukę, określ swój budżet i ile czasu jesteś gotów poświęcić na inwestycję. Pamiętaj, że inwestowanie w sztukę jest zwykle długoterminowe, więc musisz być gotowy na długotrwałą strategię inwestycyjną.

Ciesz się dziełami sztuki

Inwestowanie w sztukę powinno być dla Ciebie jednak przede wszystkim źródłem przyjemności. Wybieraj dzieła sztuki, które naprawdę Ci się podobają i ciesz się nimi nie tylko jako inwestycją, ale także jako ozdobą swojego domu lub biura.
 

„Cookies” to pliki, które pozwalają nam gromadzić informacje związane z Tobą i Twoim urządzeniem w momencie, gdy odwiedzasz naszą witrynę internetową. Pliki cookie pozwalają nam ustalić m.in. liczbę użytkowników odwiedzających naszą stronę i częstotliwość tych odwiedzin a także sposób korzystania przez Ciebie z naszej strony internetowej.